środa, 12 października 2016

Róża damasceńska

W ten deszczowy, październikowy dzień przenieśmy się na słoneczne i wypełnione upojnym aromatem plantacje  róży damasceńskiej.
Róża damasceńska to roślina doceniana przez ludzi od wielu stuleci, początkowo w krajach Bliskiego Wschodu, a następnie w kolejnych krajach Europy oraz Afryki Północnej. W ostatnich latach wyraźnie wzrasta zainteresowanie różą z powodu zauważenia jej dobroczynnego oddziaływania na nasz organizm. Wytwarza się z niej skoncentrowany olejek oraz wodę różaną, która stanowi produkt uboczny destylacji płatków róży. Olejek stosuje się w czystej postaci lub wykorzystuje do wzbogacania wielu kosmetyków, takich jak kremy, balsamy, mleczka, kompozycje zapachowe, płyny do kąpieli oraz mydła.

W produkcji oleju wykorzystuje się 3 odmiany róż:
  • Rosa Damascena (róża damasceńska) - najlepszej jakości róże uprawia się w Dolinie Róż w Bułgarii oraz w okolicach Kella M’Guna w Maroku. Corocznie na początku maja w Kella M’Guna odbywa się Festiwal Róż, podczas którego ulice miasta ozdabiane są girlandami, wieńcami różanymi. Ulice zasypane są dywanami z płatków róż, a w powietrzu unosi się upojny różany zapach. Wybierana jest Królowa Róż. Mieszkańcy śpiewem i tańcem wyrażają radość z udanych zbiorów. Na koniec festiwalu zabierają do domów buteleczki z wodą różaną, która ma ich chronić przed złymi duchami.
  • Rosa Gallica (róża francuska) - uprawiana w Europie już przed 1500 r.
  • Rosa Centifolia (róża stulistna) - mieszaniec kilku odmian uprawiany w Europie od końca XVI w.
Wszystkie te odmiany są równie wartościowe i posiadają właściwości lecznicze, lecz damasceńska jest najbardziej znana.
W procesie wytwarzania olejku świeżo zebrane płatki (najlepiej o świcie, gdyż wtedy wydzielają najintensywniejszy aromat) poddawane są destylacji. W miedzianych kadziach płatki w kąpieli wodnej są podgrzewane, w wyniku czego powstaje para wodna. Z powstałego hydrolatu zbiera się olejek różany. Jego uzyskiwanie jest bardzo praco i czasochłonne, dlatego nie powinna nas dziwić wysoka cena. 1 kroplę olejku uzyskuje się z około 50-60 kwiatów. W procesie tym nie używa się żadnych chemicznych dodatków.
Otrzymane z destylacji płatków róż produkty kosmetyczne np. woda różana oraz spożywcze poza cudownym aromatem posiadają całą gamę cudownych właściwości pielęgnacyjnych oraz leczniczych.

Stosowanie zewnętrzne:
W stanach zapalnych skóry wykazują właściwości przeciwzapalne, łagodzące. Dzięki właściwościom antyseptycznym korzystnie wpływają również na cerę trądzikową. Regenerują cerę wrażliwą, dodają blasku cerze przemęczonej. Wzmacniają  też skórę o rozszerzonych naczynkach, redukują zaczerwienienia. Zwalczają wolne rodniki dzięki czemu zapobiegają starzeniu się skóry oraz spłycają zmarszczki.
Woda różana stosowana na włosy sprawia, iż są one miękkie w dotyku, lepiej nawilżone, pozbawione łupieżu, a ponadto pięknie pachną.
Mydło wzbogacone różą damasceńską ma właściwości lecznicze, sprawdza się doskonale w pielęgnacji skóry z łuszczycą i egzemą. Korzystnie oddziałuje również w przypadku atopowego zapalenia skóry.
Maseczka z glinki rhassoul z dodatkiem hydrolatu z róży oczyszcza, wygładza oraz regeneruje skórę, a ponadto wzmacnia naczynia krwionośne.
Wszystkie produkty w pełni naturalne wymagają konsekwencji w stosowaniu. Kto pragnie natychmiastowego efektu może poczuć się zawiedziony. Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw tej rośliny i zauważyć pozytywne efekty niezbędna jest wytrwałość, lecz warto poczekać ponieważ nasz organizm nie otrzyma kolejnej porcji chemii, obecnej w większości kosmetyków czy produktów spożywczych.

Stosowanie wewnętrzne:
Produkty różane z powodu wysokiej zawartości witamin z grupy B i K, witaminy C oraz karotenu, flawonoidów, taniny, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, wapna, potasu, jodyny, magnezu, sodu i cynku wykazują bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka.

Regularne spożywanie:
  • stymuluje układ odpornościowy,
  • regeneruje błony śluzowe układu pokarmowego,
  • poprawia florę bakteryjną układu pokarmowego,
  • reguluje pracę serca, działa uspokajająco w sytuacjach stresowych,
  • zmniejsza stężenie glukozy we krwi, reguluje pracę trzustki,
  • wpływa korzystnie na tarczycę.

Cieszmy się, iż Natura obdarza nas takim bogactwem i korzystajmy z możliwości, jakie nam oferuje :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz