Przyszła kolej na najważniejszy i najbardziej charakterystyczny produkt naturalny z Maroka - olej arganowy. Należy on do najbardziej cenionych olei na świecie. To prawdziwy koncentrat natury i energii życiowej. Bardzo szybko zyskał uznanie specjalistów w dziedzinie farmacji, kosmetologii oraz gastronomii, a zainteresowanie nim w Polsce wciąż rośnie.
Swoje właściwości zawdzięcza bogactwu kwasów tłuszczowych oraz naturalnych związków bioaktywnych o cennych walorach prozdrowotnych.
Istnieją dwa rodzaje oleju arganowego: kosmetyczny i spożywczy.
Pierwszy z nich, zaaplikowany na skórę, odżywia ją i dotlenia. Używanie oleju arganowego opóźnia proces powstawania zmarszczek, łagodzi uczulenia i stany zapalne skóry takie jak: łuszczyca, egzema, trądzik, czy atopowe zapalenie skóry. Kosmetyczny olej arganowy ma także liczne zastosowania przy pielęgnacji włosów. Przede wszystkim odbudowuje oraz odżywia zniszczone włosy i sprawia, że są one mocniejsze, grubsze i pełne blasku.
Spożywanie oleju arganowego wpływa z kolei korzystnie na prawidłowy profil lipidowy krwi, prawidłową pracę serca i funkcjonowanie układu krążenia oraz komórki układu odpornościowego i nerwowego. Obniża także ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza stężenie tzw. "złego cholesterolu" dzięki czemu obniża ryzyko chorób serca i chorób układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna).
Nie wszyscy jednak wiedzą na czym polega różnica między spożywczym, a kosmetycznym rodzajem oleju arganowego?
Jak jest między nimi różnica?
Główna dotyczy sposobu jego wytwarzania:
- Olej arganowy spożywczy jest tłoczony z prażonych orzechów stąd jego ciemny kolor, wyraźnie orzechowy smak. Jest gęstszy i może się w nim wydzielać osad. Jest to naturalne zachowanie.
- Olej arganowy kosmetyczny jest wielokrotnie filtrowany. Proces ten nadaje jemu lżejszą konsystencję, jaśniejszą barwę i łagodniejszy zapach.
Druga główna różnica to oczywiście cena. Olej arganowy spożywczy jest tańszy od kosmetycznego. Zdarza się jednak, że niektórzy oferują tańszą wersję spożywczą, jako kosmetyczną. Te nieuczciwe działania wprowadzają w błąd osoby, które nie wiedzą na czym polegają różnice między tymi dwoma olejami. Dlatego zalecamy kupowanie olejów arganowych, które są sprawdzone i przede wszystkim posiadają odpowiednie certyfikaty.
Ostatnią bardzo ważną kwestią jest odpowiednie nazewnictwo. Często możemy spotkać się z określeniem "olej", stosowanym zamiennie z "olejek". Olej roślinny to ciekły tłuszcz pochodzenia roślinnego, natomiast olejek (eteryczny) to skoncentrowana ciekła substancja pozyskiwana z konkretnej części rośliny, posiadająca charakterystyczny zapach lub smak. Olejek należy rozpuścić w oleju lub innej cieczy, aby stosować go bezpośrednio na skórę. Można również tworzyć mieszanki kilku olejów roślinnych i nadawać im określony zapach dodając kilka kropel olejku eterycznego. Jeśli zależy nam na dokonaniu dobrego wyboru oraz nabyciu oryginalnego produktu, czyli czystego oleju pozyskiwanego z owoców arganii, bez żadnych naturalnych, czy syntetycznych dodatków, powinniśmy szukać produktów pod nazwą oleju arganowego. Dużo tańsze olejki arganowe to zupełnie inne produkty.