środa, 30 listopada 2016

Opuncja figowa- drogocenna moc natury

Dzisiaj parę słów na temat rośliny, z której pozyskuje się najbardziej drogocenny olej. Zbliżają się święta. Może lektura zainspiruje Was do zakupu produktów z opuncją figową na prezenty dla bliskich lub dla siebie?

Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica) nazywana też figą indyjską lub Nopalem

Sukulent ten pochodzi z Ameryki Środkowej. Jednakże to Meksyk  najbardziej kojarzy się z tą rośliną, gdyż widnieje nawet na fladze tego kraju wraz z wizerunkiem orła pożerającego węża. Do Europy i Afryki, w szczególności do krajów basenu Morza Śródziemnego, opuncja trafiła dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, który wracając do Europy z wyprawy morskiej był przekonany, że wcześniej dopłynął do Indii. Dlatego roślina bywa też nazywana figą indyjską. W czasie tej podróży roślina uchroniła marynarzy przed szkorbutem spowodowanym niedoborem witamin i minerałów w spożywanym pokarmie.
Figowiec jest rośliną wieloletnią zaliczaną do kaktusów. Osiąga wysokość nawet 5 metrów. Łodygi zostały przekształcone w mięsiste liście pokryte woskiem i są mocno rozgałęzione oraz zaopatrzone w kolce, które chronią przed nadmiernym parowaniem wody i zwierzętami. Owoce mają owalny kształt. Mogą być zielone, pomarańczowe, żółte, jasno i ciemnoczerwone lub w odcieniu fioletu. Posiadają również kolce wyrastające ze zgrubiałych wypustek. Miąższ jest miękki i soczysty ze sporą ilością niewielkich nasion. Kwiaty są zaś koloru żółtego i zakwitają po osiągnięciu przez roślinę 1 roku.


Owoce opuncji na szczytach liści

Kosmetyki

W produkcji kosmetyków wykorzystuje się zarówno owoce, kwiaty jak i liście tej rośliny.

Olej kosmetyczny: nazywany jest naturalnym botoksem. Tłoczy się go na zimno z nasion opuncji. Proces ten jest niezmiernie czasochłonny i kosztowny. Zbiór owoców odbywa się tylko raz w roku i trwa kilka dni. Po wysuszeniu ich na słońcu, drąży się miąższ, w którym ukryte są olejodajne nasiona osłonięte twardą i grubą łupiną. Aby pozyskać 1 litr cennego oleju tłoczy się około miliona nasion pozyskanych z 480 kg owoców. Olej stanowi około 5% składu nasiona opuncji. Dla porównania w nasionach słonecznika oleju jest 50%. Sprawia to, iż certyfikowany olej z opuncji ma tak wysoką cenę.

Macerat kosmetyczny: proces wytwarzania maceratu z kwiatów opuncji trwa wiele tygodni i również związany jest z dużym wysiłkiem. Po zebraniu kwiaty są moczone w oleju roślinnym np. arganowym i poddawane działaniu promieni słonecznych przez kilka tygodni. Po tym czasie w wyniku filtracji powstaje macerat. Jest on bardzo wrażliwy na ciepło i światło, o czym należy pamiętać podczas przechowywania. Macerat kwiatów opuncji w oleju arganowym posiada wszystkie cenne właściwości zarówno opuncji jak i arganu.

Olejem i maceratem wzbogacane są różne produkty do pielęgnacji takie jak: mydła z olejem, mydła z maceratem, kremy do twarzy, balsamy do ciała, mieszanki olejów, szampony, hydrolaty.

Proszek z nopalu: jest to łodyga opuncji poddana suszeniu, a następnie rozdrobnieniu. Proszek stosuje się jako suplement diety.

Skład i właściwości

Opuncja zawiera mnóstwo związków, które wykazują korzystne działanie na organizm człowieka zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie.
Jest źródłem witamin A, E, C, B1, B6, błonnika oraz minerałów takich jak magnez, sód, potas, wapń, fosfor, żelazo. Zawiera 90% kwasów organicznych takich jak winowy, szczawianowy oraz linolowy Omega 6 (60%), który jako nienasycony kwas tłuszczowy nie jest wytwarzany przez organizm ludzki i musi być dostarczany z otoczenia. Sprawia on, że skóra staje się elastyczna, nawodniona oraz łatwiej się regeneruje.
Witamina E od dawna jest znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, czyli zwalczających wolne rodniki odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry. Fitosterole zawarte w oleju, zaliczane do tzw. frakcji niezmydlającej się, wzmacniają warstwę lipidową skóry, dzięki czemu dłużej utrzymuje się stan nawilżenia.
Produkty spożywcze z opuncji, takie jak proszek z nopalu czy świeże owoce lub liście w postaci sałatki mają następujące właściwości:
  • regulują pracę jelit, delikatnie je oczyszczając dzięki zawartości błonnika, który pełni również rolę wypełniacza wspomagającego odchudzanie,
  • regulują i obniżają poziom cukru we krwi, są polecane dla chorych na cukrzycę,
  • obniżają poziom (LDL) złego cholesterolu we krwi,
  • uzupełniają niedobory witamin i minerałów.
Ciekawostka: zaobserwowano, że wyciąg z opuncji zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące kacowi ;)

Zastosowanie

Skóra twarzy: opuncji wykazuje skuteczne działanie w przypadku cery dojrzałej, zniszczonej, z plamami fotowrażliwymi, z bliznami. Korzystnie wpływa także dla cery cienkiej, wrażliwej, skłonnej do wyprysków. Poprawia cyrkulację krwi, zabliźnia rany, sprawia, że koloryt wyrównuje się dzięki rozbiciu złogów pigmentacyjnych. Olej i macerat można dodawać do innych olejów bazowych np. arganowego , kremów, hydrolatów tym samym uszlachetniając ich skład i optymalizując działanie.
Po oczyszczeniu skóry mydłem z dodatkiem opuncji  kilka kropli oleju wystarczy, aby wykonać delikatny masaż zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których najszybciej pojawiają się zmarszczki, takie jak okolice oczu, okolice ust i nosa oraz szyi.

Włosy: olej z opuncji skutecznie działa w przypadku włosów wysuszonych, zniszczonych i pozbawionych blasku. Stosowanie na końcówki suchych lub zmoczonych włosów regeneruje, wygładza, przywraca sprężystość.

Ciało/paznokcie: opuncja ma wyjątkowo nawilżające działanie, przywracające elastyczność oraz regenerujące naskórek poparzony słońcem. Ważne, aby olej stosować na wilgotną skórę, gdyż wtedy wchłanianie jest najszybsze i najbardziej efektywne. Wcieranie w paznokcie oraz skórki wokół nich wspaniale regeneruje zniszczoną płytkę oraz nawilża skórę.

Jedna roślina, a ile przeróżnych substancji! Indianie, którzy jako pierwsi docenili opuncję mieli rację twierdząc, że cała ta roślina leczy całe ludzkie ciało.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz